Ośrodek Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego Adam Nawrocki i Mariola Nawrocka S.C.
Oglądasz teraz : Aktualnośći Przygotowanie auta do podróży

Przygotowanie auta do podróży

Obecnie chyba już większość samochodów jest serwisowana, więc przeglądy, które obejmują sprawdzenie również tych podstawowych elementów i podzespołów pojazdu, praktycznie dają nam pewność, że auto jest przygotowane do podróży. Nie wszyscy jednak mają nowoczesne samochody i jeźdżą nimi do autoryzowanych warsztatów.

Jeżeli bieżnik jest zbyt niski, czyli ok. 1–2 mm, to oznacza, że należy wymienić ogumienie. Jednym z najważniejszych elementów samochodu jest opona. Należy sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach, także w zapasowej.

Dobrze jest mieć ze sobą także płyn do spryskiwaczy, bo jego brak szczególnie przy kiepskiej pogodzie ogranicza pole widzenia.Należy sprawdzić także poziom oleju w silniku czy płynu w układzie hamulcowym.

Powinniśmy pamiętać także o regularnej wymianie filtra przeciwpyłowego. W przeciwnym wypadku obieg powietrza będzie znacznie utrudniony, a szyby pokryją się parą, zwłaszcza w czasie opadów deszczu.

Klocki hamulcowe powinny być zawsze w odpowiednim stanie, więc gdy planujemy przejechać np. kilkaset albo kilka tysięcy kilometrów, warto je sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić.

Podczas wizyty w warsztacie każdorazowo warto także sprawdzić stan zawieszenia, które na polskich, nie najlepszych drogach dość szybko się zużywa.

Na pewno trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę, w której powinny znajdować się gumowe rękawice. Oprócz stanu technicznego samochodu trzeba także pomyśleć o tym, co należy włożyć do bagażnika.

Planując podróż, należy pamiętać o ubezpieczeniu samochodu.

Najważniejszymi elementami wyposażenia są więc: jednorazowe rękawiczki, maseczka lub specjalna rurka do sztucznego oddychania, koc chroniący zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem organizmu, bandaże, opaski elastyczne i uciskowe oraz nożyczki lub nóż, który może być wykorzystany do przecięcia pasów bezpieczeństwa lub elementów ubrania.Dodatkowo, leżąc w samochodzie przy temperaturach od minus kilkudziesięciu do plus kilkudziesięciu stopni, mogą zajść w nich niekorzystne zmiany chemiczne. Apteczka samochodowa nie powinna być wyposażona w żadne leki, które przez dłuższy czas nieużywania tracą swoją ważność. Ważnym elementem wyposażenia samochodu jest apteczka samochodowa.

Nie może zabraknąć na wyposażeniu naszego samochodu również podstawowych narzędzi. Z wymianą koła każdy kierowca powinien bez problemów sobie poradzić.